Informácie z prostredia techniky, zdravia, cestovania a voľnočasových aktivít

5 vecí, ktoré by ste nikdy nemali vravieť človeku s atopiou

5 vecí, ktoré by ste nikdy nemali vravieť človeku s atopiou

Suchá, svrbivá a začervenaná pokožka nie je nič, po čom by ste túžili. Človeku trpiacemu atopickou dermatitídou sú však tieto príznaky veľmi dobre známe. Čoho by ste sa pri komunikácii s pacientom s atopiou mali vyvarovať a aké slová použiť, aby ste ho nezneistili?

Čo sa hovorí: „Je to určite len prechodná záležitosť“

Čo radšej povedať: „Netuším, čím prechádzaš. Chceš sa o tom porozprávať?

Existujú rôzne druhy ekzémov a každý sa klasifikuje na základe závažnosti. Atopická dermatitída sa považuje za chronické ochorenie. To znamená, že jeho priebeh je dlhotrvajúci. Účinnou liečbou sa však dá zmierňovať, hoci nie celkom vyliečiť.

Čo sa hovorí: „Neškrab sa!“

Čo radšej povedať: „Čo to robíš?“

Povedať niekomu s ekzémom aby sa prestal škrabať je podobné, ako zakazovať jesť sladké človeku, ktorý sa snaží schudnúť. Každý vie, že to neprospieva, no nie je ľahké s tým okamžite prestať. Namiesto zákazov sa človeka s atopickou pokožkou radšej spýtajte na jeho pocity. Možno len potrebuje nájsť riešenie svojich problémov a vy mu s tým dokážete pomôcť.

Čo sa hovorí: „Vyzerá to dosť zle. Nie je to nákazlivé?“

Čo povedať radšej: „Netuším, čo ekzém spôsobuje. Môžeš mi o tom povedať viac?“

Presná a všeobecne platná príčina vzniku atopie nie je známa. V mnohých prípadoch sa jedná o dedičnú záležitosť, no zápalový stav kože môže byť aj reakciou na dráždivé látky. Potenciálne škodlivé sú zmeny teplôt, chemikálie v ovzduší, ale aj syntetické tkaniny. Treba si však uvedomiť, že atopia sa z človeka na človeka neprenáša dotykom. Na ľudí s atopickým ekzémom by sme sa nemali dívať ako na nejakých prenášačov nebezpečného vírusu, ich psychike to rozhodne nepomôže.

Čo sa hovorí: „Môj brat/kolega/spolužiak má ekzém a robí/užíva…“

Čo radšej povedať: „Poznám niekoľko ľudí, ktorí majú atopiu, a vraj je to dosť ťažké.“

Je úplne prirodzené stotožniť sa s vecami, ktoré vám niekto hovorí, bez ohľadu na to, či ste ich zažili alebo nie. Avšak rady z druhej či tretej ruky od niekoho, kto problému ani veľmi nerozumie, nie sú zvyčajné užitočné. Pacienti s atopiou sú väčšinou vybavení potrebnými vedomosťami od lekárov, mnohí si navyše zisťujú informácie aj po vlastnej linke. Občas stačí človeka len vypočuť, je to preňho oveľa prínosnejšie. Možno pomoc ani nechce alebo nepotrebuje, no vaša podpora ho poteší.

Čo sa hovorí: „Nemal by si na to niečo užívať?“

Čo radšej povedať: „Je nejaký spôsob, ako by som ti mohol pomôcť?“

Liečba ekzému zvyčajne začína aplikáciou krémov na atopii a istými zmenami životného štýlu (vytvorenie rutinnej starostlivosti o pleť). Ak sa tieto metódy ukážu ako neúčinné, lekár pristupuje k ďalšej fáze liečby, neraz spojenej aj s liekmi na predpis. Pokiaľ máte pocit, že pacient s atopiou sa snaží nájsť nejaké riešenie, spýtajte sa ho, s čím mu môžete pomôcť. Možno len potrebuje rozptýlenie, ktoré vybavíte spoločným obedom či návštevou kina.


Pridaj komentár