V Indii toto starobylé cvičenie predstavuje filozoficko-náboženský systém pre dosiahnutie jednoty vedomia. Ak máte hocijaký problém, pociťujete úzkosť alebo depresie, skúste jogu. Jogové ásany majú za cieľ uľahčiť sústredenie a meditáciu pre upokojenie tela a nervového systému.
Všetci si dobre uvedomujeme, že život vie byť náročný a stresujúci. Každodenné problémy môžu spôsobiť emočný stres – nabitý denný program, vypätie zo školy, práce, rozchody, hádky… Preto si hľadáme útočisko, bezpečné miesto, ktoré nám navodí pocit ochrany a pokojnej oázy. Pri cvičení jogy tento pocit môžeme dosiahnuť. Joga môže pomôcť znížiť stres, pretože podporuje relaxáciu, čo je prirodzený opak stresu. Joga môžu využívať tri aspekty, ktoré sú často ovplyvnené stresom: naše telo, myseľ a dýchanie.
Tí, ktorí ju ešte neskúsili (alebo ju skúsili a nenadchla ich hneď na prvýkrát), asi len neveriacky krútia hlavou, čo všetci na tej joge majú. Je pravda, že do jogy sa nemusíte zamilovať na prvý pokus. Keď len jogu začínate cvičiť, vaše telo je ešte stuhnuté a možno vám cvičenie spôsobí aj menšiu bolesť. Ak nedokážete robiť všetky pozície hneď správne, môže vás to odradiť. Verte však, že ak jej dáte šancu a vydržíte prvé náročné hodiny, ktoré možno pre vás nebudú práve prechádzkou ružovým sadom, vaše telo a myseľ sa vám odvďačia.
Pri cvičení jogy využívate váhu vlastného tela. Aj keď sa to možno nezdá, niektoré druhy jogy sú fyzicky veľmi náročné. Môžete si vďaka nej vybudovať dlhé, štíhle a pevné svaly. Okrem toho sa stanete flexibilnejším a vaše svaly sa uvoľnia.
Čo ste možno netušili je, že pri pravidelnom cvičení jogy váš pot nebude silne zapáchať, ale bude skôr sladší. Michael Hewitt, zakladateľ Sarva Yoga Akadémie, hovorí, že vydychovanie a potenie pomáha vaše telo zbaviť sa toxínov a váš pot naozaj bude mať sladšiu vôňu.
Zahraničné zdroje o dopade jogy na zdravie: