Informácie z prostredia techniky, zdravia, cestovania a voľnočasových aktivít

UX a UI na webstránkach: V čom je rozdiel a prečo je taký dôležitý?

3 miliardy svetovej populácie majú prístup na internet. Niet pochýb, že toto číslo ešte porastie. Online priestor sa tak stáva dejiskom najväčších obchodných transakcií.

Vytvorte si webstránku a profitujte z nich. Aby bola vaša webstránka zisková, musí mať perfektne zvládnuté UX a UI. Vieme, že základom je grafický dizajn. Čo tieto skratky znamenajú?

UX – User eXperience

UX je užívateľská skúsenosť, prípadne zážitok. Hovorí o tom, ako váš web interaguje s jeho návštevníkmi. Netýka sa farby ani unikátnych prvkov, ale celkového rozmiestnenia podstránok, umiestnenia odkazov a jednoduchosti ovládania.

Návštevník by mal počas návštevy vášho webu vždy nájsť to, čo hľadal. A mal by to nájsť čo najrýchlejšie. UX dizajn je nesmierne dôležitý v e-shopoch a mobilných aplikáciách, v ktorých očakávame, že zákazník vykoná určitú akciu. Hierarchia webstránky alebo aplikácie ho musí k jej vykonaniu priamo nasmerovať. Pri nesprávnom UX dizajne sa môže stať, že dokonca aj zákazník, ktorý má o naše služby záujem, ho stratí pri nekonečnom hľadaní v zle rozmiestnenej ponuke.

UI – User Interface

UI môžeme preložiť ako užívateľské rozhranie. Sú to všetky dizajnové prvky, elementy, obrázky, videá, GIFy a farby, ktoré klient počas návštevy webstránky vidí. Neprispievajú k funkčnosti webu, ale pomáhajú komunikovať charakter značky a udržať pozornosť zákazníka. Takto vyzerá kvalitná tvorba grafiky.

Pridaj komentár